Eclipse’ e Android SDK ve Emülatör Kurulumu

Bu yazıda Android ile uygulama geliştirirken kuracağımız programları anlatıcam.

Eğer JDK kurulumlarını daha önceden yapıp eclipse’ i çalıştırdıysanız, emülatörü kurmak için 1. maddeden başlamalısınız. Ayrıca gerekenler kısmından da sadece Android SDK indirmeniz yeterli olacaktır.

Gerekli olanlar;

Üçünüde indirdikten sonra geçelim kuruluma.

JDK bilgisayara kurulduktan sonra, eclipse’ i rardan çıkaralım. eclipse.exe dosyası çalıştırıldığında eclipse başlayacak ve projeleri kaydetmek için size bir çalışma alanı soracaktır. Eclipse sorunsuz bir şekilde  çalıştırıldıktan sonra emülatör kurulumuna başlayabiliriz.

Emulatör Kurulumu

1. Android SDK ve Yeni Yazılım Yüklenmesi

İndirdiğiniz Android SDK’yi rardan Eclipse klasörüne çıkarılım(Örn: C:\Program Files\eclipse\android-sdk-windows).İlerde sorun çıkarmaması için Android sürümlerinin hepsini kuralım(İşlem bayağı uzun sürebilir 3-4 saat gibi).

sdk-kurulum

Eclipse açtıktan sonra help –> Install New Software yolu ile açılan pencerede work with kısmına “https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/” adresini, belirleyeceğiniz bir isimle ekledikten sonra, aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere ikinci kısımda çıkan paketleri seçip Next tuşuna basıyoruz.

eclipse

2. Android SDK Klasörünün Yerinin Eclipse’e Belirtilmesi

Eclipse içinden window –> Preferences yolu ile açılan pencereden sol sekmedeki Android sekmesine tıkladıktan sonra sağdaki SDK Location kısmına Android SDK’ nın konumunu belirtiyoruz. Location’ da boşlukların olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi taktirde ilerde uygulama çalıştırma aşamasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

SDK-yer-belirtme

 

3. SDK Paketlerinin Yüklenmesi

SDK kurulumu sırasında kurulan paketlerin eclipse üzerinde kullanılabilmesi için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eclipse içinde window –> Android SDK and AVD Manager yolu ile açılan pencerenin sol bölmesinden Available packages sekmesine tıklandığında sağ bölmedeki paketlerin yine tamamını seçip Install Selected tuşuna basıyoruz. Bu işlem de yine uzun sürecektir.

SDKandAVD

4. Sanal Cihaz Oluşturma

Uygulamaları çalıştırabilmemiz için sanal bir aygıta ihtiyacımız vardır. Bu sanal cihazı da yine eclipse içinde window –> Android SDK and AVD Manager yolu ile açılan pencerenin sol bölmesindeki Virtual Devices sekmesine tıklayalım. Sağ bölmede aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Bu pencereden ayarlamaları yaptıktan sonra Create AVD tuşu ile sanal  Cihaz oluşturma işlemini tamamlıyoruz. Konsolda oluşturulan sanal aygıtın özelliklerini görebilirsiniz. Aşağıda bu paragrafın özeti niteliğinde resimlerden oluşan anlatımı görebilirsiniz.

AVD

 

 

Yorumlar

This post currently has bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar