Jquery Mobile Nedir ?

JQuery Mobile bütün popüler mobil cihazları destekleyen, dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş bir framework. Alt yapısında JQuery ve JQuery UI framework’lerini kullanan JQuery Mobile kullanıcı arabirimi olarak HTML5 üst yapısını kullanıyor. Yani JQuery kütüphaneleri, CSS ve HTML5 teknolojileri ile kullanılmış.

JQuery Mobile ile sadece etiketlerden (tag) oluşan bir bildirimle çok hızlı dokunmatik arabirimler oluşturulabiliyor. Üstelik bunların şekil ve renkleri tek bir bildirimle değişebiliyor.
http://jquerymobile.com/ adresinden erişebileceğiniz bu kütüphaneyi web sayfasının altında yazan adobe, Nokia, blackberry  dahil pek çok firma destekliyor.


“Docs and Demo” linkindeki  sayfada  JQuery Mobile a ait örnekleri hemen görüyorsunuz, çünkü bunlarda JQuery Mobile tekniği ile dokunmatik ekran mantığına göre hazırlanmış:

Görünüm sanki native(platform dilinde) bir uygulamaymış gibidir. Kolay kolay bir web uygulaması olduğu anlaşılmaz.
İşte bu arabirimleri uygulama geliştiricilerin kolayca oluşturabilmesi için JQuery Mobile kütüphanesi veya Framework’ü geliştirilmiştir. Şu an nihai sürümden önceki son sürümlerinden biri olan (RC2) JQuery Mobile çok yakında nihai sürümüyle kullanımda olacak. Ancak bu hali de hemen hemen nihai sürüm gibi.

JQuery Mobile’ı Kullanmak


JQuery Mobile ‘ı kullanmak için bilgisayarınıza hiçbir şey kurmanıza gerek yok. Hatta hiçbir şey depolamanıza da. Birer js ve CSS dosyası olan kütüphaneleri linkleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Dilerseniz bu dosyaları kendi bilgisayarınızda da saklayıp referans gösterebilirsiniz.
http://jquerymobile.com/download/ linkini tıkladığınızda, JQuery Mobile’ı kullanmak için  size bir çok seçenek sunuyor.
Buraya baktığınızda 3 temel dosyanın kullanılması gerektiğini görüyorsunuz. Bunlar uzantıları js olan JQuery, JQuery.Mobile ve uzantısı css  olan JQuery.Mobile. İfadelerin devamında gelen sayılar ise hangi sürüm olduklarını belirtir.

Yorumlar

Burası çok boş... yorum bırakabilirsin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar