Raspberry Pi’ye Openolec Kurulumu

Bu yazımda Raspberry Pi üzerine Openolec kurulumunu anlatacağım. Openolec filmlerinizi, dizilerinizi ve müziklerinizi dinlemeye yarayan bir media center(XBMC)’dır.

Openolec Kurulumu

Öncelikle Raspberry Pi’mize uygun imaj dosyamızı şu adresten indirelim http://openelec.tv/get-openelec.

Sonra https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ adresinden Win32 Image Writer programını indirin. Win32 Image Writer programını açtığınızda aşağıdaki ekran gelecek.

UEONp-300x1401[1]

 

SD Kartın takılı olduğu sürücü harifini seçin. Hemen yanındaki klasör simgesine tıklayarak indirdiğiniz OpenOlec imaj dosyasını seçin. Sonra Write tuşu ile SD kartınıza yazdırın. Bir süre sonra tamamlandığını söyleyecek. Kartı alın ve Raspberry Pi’nize takın. Cihazı açıp yükleme tamamlandığında XBMC karşınıza gelecek. XBMC ilk açıldığında biraz yavaş çalışır. Çünkü arkaplanda içinde yüklü bulunan pluginleri günceller. Bu güncellemeler ekranın sağ alt köşesinde pop-up şeklinde gözükecektir.

XBMC ilk açıldığında 640×480 olarak açılır. Settings –System Menüsünden çözünürlüğünüzü ayarlamanız gerek. TV’nize göre ayarlayın. Daha sonra Settings – Appreance menüsünden programın dilini ve altyazı fontlarını ayarlayabilirsiniz. Çünkü ilk yüklendiğinde Türkçe karakter sorunlu olarak gelecektir.

 

 

Yorumlar

This post currently has 2 cevap

  • Utku bey efendiciğim, rasperry pi’miz içindeki bilgiler bu durumda silinecek mi? Format atmak gibi birşey mi oluyor? Değerli bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

    Havadislerinizi bekliyorum.

    • SD kartınızın üzerine yazdığınız tüm bilgileriniz gider,sıfırdan işletim sistemi kuruyorsunuz. Format atmış gibi olursunuz yani. Bunun için farklı bir SD kart alıp deneyebilirsiniz.

      İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar