Unreal Engine 4 Ayak Sesi Ekleme(Animasyon Tekniği)

Bu yazımda Unreal Engine 4′ te nasıl ayak sesi ekleyeceğimizi göstereceğim.

İlk önce Project Settings’ ten Engine menüsü altındaki Physics’ e giriyoruz. Burada Pysical Surface’ ten yüzeyler ekliyoruz. Ben Grass ve Metal Ekledim.

Bundan sonra bu yüzeylerin materyal olduğunu tanıması için ana dizinde Physics -> Physical Material oluşturuyoruz. PM_Grass ve PM_Metal adında iki adet materyal oluşturdum.

Bu oluşturduklarımıza girip Physical Properties altındaki Surface Type’ ten oluşturduğunuz SurfaceType’ i atayın. Eğer oluşturduğunuz halde SurfaceTypeler gelmiyorsa Unreal’ i kapatıp yeniden açın düzelecektir.

Sırada bu physics materyalleri normal materialleri atamak kaldı bunun için materyalimize girip Details kısmından örneğin materyaliniz grass ise PM_Grass Physics Material’ ini atıyorsunuz.

Bundan sonra Character Blueprintimize girip üç adet Sound Base değişkeni oluşturuyoruz. Bunlar GrassFootstep, MetalFootstep ve DefaultFootstep olacak.

Bu değişkenlere o zemine özel seslerinizi ekliyorsunuz. En aşağıda vereceğim linklerdeki sesleri bu derste kullandım.

Bunları da ekledikten sonra Karakter animasyonumuzu blueprintini açıyoruz. CharacterRef adında bir değişken açıyoruz değişken tipini Character Blueprintin adını atıyoruz örneğin “Third Person Character”.

Sırada Animation’ a gidip Notify eklemek var. Bunun için sağ üst menüden Animation’ a tıklayıp geçebilirsiniz. Bundan sonra Asset Browser’ dan koşma animasyonumuzu açıyoruz.

Animasyonumuzu durdurup ayakların yere çarptığı yere ya da siz nereye istiyorsanız animasyonunuzun saniyesini oraya getiriyorsunuz. Getirdikten sonra Notifies kısmında sağ tıklayıp Add Notify->New Notify tıklayıp isim belirtiyoruz. Ben Footstep_Right ve Footstep_Left deyip ayakların geleceği yerlere getirdim.

Geriye kaldı Animation Blueprintimize nodeları yazmak. Aşağıdaki yolları yaparak bitiriyoruz.

 

Her şey bu kadar.

Yorumlar

This post currently has bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar