Visual Studio C# 2010 Express Edition Kurulumu

Bu yazıda Microsoft’un desteklediği C#’ın en iyi derleyicisi olan Microsoft Visual Studio 2010’un kurulumunu anlatacağım.

Buradan indirebilirsiniz : http://www.microsoft.com/visualstudio/tur/products/visual-studio-2010-express

vs-kurulum

Karşıdan yükleme ayrıntılarını görüne tıklarsanız sizi sayfanın alt tarafındaki Visual Studio 2010 Express in hangi dil derleyicisini indirecekseniz onu seçeceğiniz bölüme yönlendiriyor. Buradan ikinci sırada olan Visual Studio C# 2010 Express tıklayıp drop-down-list içinde olan dil seçeneğini seçersek ki “English” olması en hayırlısı gibi hemen ardından da şimdi yükleye tıkladığımızda bize online setup dosyasını indirecektir(dosya boyutu=”3,1 mb”).

vs-kurulum-2

Dosyamızı indirdikten sonra 1-2 dakika beklememiz gerekir.Eğer 5-6 dakikayı geçerse bilgisayırınızı yeniden başlatın .Eğer hala devam ederse sıkıntı ya setup dadır ( bunu tekrar indirip deneme ile çözebilirsiniz ) yada bilgisayar konfigürasyonunda eksiklik vardır. Devamında önünüze lisans anlaşması gelecek ve hata gönderim checkbox’ı çıkacak bunu kabul edip devam ediyoruz.Ayrıca ‘ 32/64 bit mi nasıl yapacağım ? ‘ derseniz zaten otomatik size sormadan indiriyor.

vs-hatagonderme

İsterseniz hata gönderim checkbox’ına tıklayın ki sorun çıktığında Microsoft sorunları çözsün.

vs-kabul

Ardından yine checkbox şeklinde iki tane seçenek gelecek. Bunların biri derleyici diğeri veritabanı ile ilgili işlerinizi halletmenize yarayacak siz ikisini de tıklayın ve indirme işleminize başlayın.

secme-ekrani

Dosya boyutu yaklaşık olarak 300 mb.Yükleme yaparken bilgisayaranızın yeniden başlatılması gerektiğini söyleyecek,diğer işlemleri unutmadan “Restart Now” tıklayın.

Bilgisayar yeniden açıldığında işlemler devam edecek.Yükleme işlemeniz bittikten sonra başlat çubuğunda Microsoft Visual Studio 2010 Express klasörünün içinde bulunan kısayola tıklayın. Oradaki “obtain registration key visual c++ 2010 express” butonuna tıklayın.Yönlendirdiği siteden hotmailiniz ile bağlandıktan ve anketi cevapladıktan sonra size bir şifre verecek bu şifreyi textboxa girdikten sonra “Register Now” butonuna tıklayın.Artık C# çalışmalarınıza başlayabilirsiniz :).

Yorumlar

Burası çok boş... yorum bırakabilirsin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar